Статті
Кольпоскопія
Кольпоскопія – це безболісний метод клінічного гінекологічного дослідження за допомогою спеціального оптичного приладу (кольпоскоп, відеокольпоскоп), що дозволяє діагностувати навіть самі незначні дефекти тканини, наприклад невеликі ерозії, крихітні пухлини і мікрокрововиливи в області шийки матки, піхви і вульви. У зв’язку з цим кольпоскопія стала незамінним методом у практиці гінекологів.
Кольпоскопія проводиться з метою уточнення характеру патологічних змін шийки матки, виявлених при її огляді за допомогою піхвових дзеркал. Кольпоскопію призначають і у тих випадках, коли виникають підозри на можливу наявність патології шийки матки або піхви. При необхідності проведення біопсії і взяття мазків також використовується кольпоскоп, що істотно збільшує ефективність процедур. Кольпоскопію необхідно використовувати при кожному розширеному гінекологічному обстеженні, обов’язково при первинному обстеженні пацієнта.
Обовязкове поєднання методів діагностики, а саме взяття мазків по Папаніколау (PAP – smear test) ,або цитологічне дослідження епітеліальних клітин, та вищевказану методику обстеження епітелію за допомогою кольпоскопа. Тільки таке поєднання призводить до найкращого результату.
Фотофіксація при кольпоскопічному обстеженні покращує процес діагностики ( за допомогою фотознімків можна прослідкувати процеси зміни епітеліальної картини у певного пацієнта, проводити спостереження в динаміці, при необхідності отримати думку іншого спеціаліста для підтвердження діагнозу, провести контроль після завершення лікування.)
Біопсія проведена з використанням кольпоскопа є надійним діагностичним методом (тканину беруть із ектодерми шийки матки на ділянці який викликав підозру при кольпоскопії).
За допомогою відеокольпоскопіі можна виявити захворювання, про які жінка може не знати роками. Перш за все, це захворювання шийки матки, що протікають, як правило, безсимптомно, але призводять до одного з найпоширеніших злоякісних утворень у жінок – рак шийки матки. Ефективне лікування ерозії шийки матки неможливо без проведення кольпоскопії. Відеокольпоскопія дозволяє лікарю виявити захворювання на початковій стадії, а ще частіше виявити патологію, на тлі якої може сформуватися онкологічне захворювання в майбутньому. Розширена кольпоскопія може допомогти поставити точний діагноз захворювання шийки матки і визначити його злоякісність; якщо її не було зроблено – діагноз невідомий. Кольпоскопія не заміняє цитологічні дослідження. Дані кольпоскопії, при виявленні патологічних ділянок, можуть бути використані для прицільного взяття матеріалу для цитологічного дослідження. Слід пам’ятати про те, що взяття цитологічного матеріалу не рекомендовано виконувати в день проведення кольпоскопії.
Кольпоскопію обов’язково слід проводити всім жінкам, старше 35 років 1 раз на 6 місяців, а також при таких захворюваннях,як:
- цервіцит;
- ерозія шийки матки;
- ектопія шийки матки;
- ендометріоз шийки матки;
- поліп шийки матки;
- носійство вірусу папіломи людини;
- при будь-яких запальних процесах в піхві;
- міома матки;
- аденоміоз;
- гіпреплазія ендометрію.
Проведення кольпоскопії найкраще призначати в перші 2-3 дні після завершення менструації. За день до дослідження необхідно відмовитися від статевих контактів без використання презерватива, а також не проводити спринцювання. У ході обстеження лікар вводить у піхву гінекологічне дзеркало, для того щоб можна було бачити шийку матки. Потім за допомогою ватного тампона відбувається видалення виділень з піхви і починається огляд статевих органів безпосередньо кольпоскопом під різним збільшенням.
При кольпоскопії оцінюється:
- колір тканин;
- стан судинного малюнка;
- стан слизової;
- наявність і форма залоз;
- межі виявлених утворень.
Після проведення дослідження та обробки результату пацієнту видається протокол кольпоскопії з рекомендаціями лікаря, який виконав дослідження.
Потрібно наголосити, що: саме за результатами гістологічного дослідження лікар вибирає метод лікування захворювань шийки матки. Саме кольпоскопія дає можливість РАННЬОГО й ТОЧНОГО встановлення діагнозу патології шийки матки і врятувати багато жіночих життів.
Поліпи шийки матки відносяться до розповсюджених захворювань. Причинами можуть бути порушення в гормональній регуляції репродуктивної функції, хронічні запальні захворювання, перенесені раніше травми шийки матки. Частіше поліпи зустрічаються в жінок після 40 років. Специфічних симптомів не мають, тому виявляються як діагностична знахідка при черговому гінекологічному огляді. Лікування зводиться до видалення поліпів,з наступним вивченням його тканин.
Під терміном «дисплазія» мають на увазі зміни клітин слизової оболонки шийки матки й піхви різного походження. Залежно від ступеня інтенсивності цих змін і їх локалізації розрізняють легку, помірну й важку дисплазію. Причин виникнення дисплазій багато. Але, на сьогоднішній день, основною причиною дисплазій шийки матки є інфікованість вірусом папіломи людини (ВПЛ) та ІПСШ. Діагностувати дисплазію шийки матки можна шляхом цитологічного дослідження клітин шийки матки (мазок на онкоклітини) і за допомогою кольпоскопії (огляд шийки матки спеціальним мікроскопом). Лікування полягає у впливі на причину й локальному усуненні патологічного вогнища на шийці матки за допомогою хімічної коагуляції, діатермокоагуляції, кріодеструкції, радіо-хвильового або лазерного впливу.
Термін «ерозія» шийки матки - це термін, який поєднує велику кількість патологічних процесів, виявлених на слизовій шийки матки. Істинна ерозія шийки матки – це придбаний патологічний процес який характеризується ушкодженням і відторгненням верхніх шарів слизової оболонки шийки матки. Процес триває досить короткий період часу (1-2 тиж.), тому спостерігається вкрай рідко й переходить у псевдоерозію. Псевдоерозія може бути фізіологічним (нормальним) або патологічним процесом, пов’язаним із заміщенням одного виду клітин (плоских) на інші (циліндричні). Псевдоерозія в молодих жінок, що не народжували до 22-23 років розцінюється як нормальне фізіологічне явище й не підлягає лікуванню. У більш старших жінок, після пологів, псевдоерозія підлягає лікуванню, яке полягає в усуненні запальних процесів і термічному впливі на шийку матки.
Проводячи будь-які медичні маніпуляції, ми завжди дотримуємося принципів: професіоналізм, медична доцільність і повна конфіденційність.