Приватна жіноча консультація

Довідник: Захворювання

Захворювання молочних залоз

Основним спеціалістом по захворюваннях жіночих грудей (як доброякісних, так і злоякісних) є мамолог. Необхідно відзначити, що не в кожному населеному пункті є такий спеціаліст, а  от у великих містах існують навіть спеціалізовані центри по захворюваннях молочних залоз. Зокрема у нашому місті такі спеціалісти працюють в діагностичному центрі, обласному онкодиспансері та в міській лікарні. Хоча зазвичай рутинне обстеження молочних залоз проводить або лікар гінеколог або лікар терапевт (чи сімейний лікар). Оглянувши залози лікар порадить чи потрібне більш детальне обстеження у мамолога. ( узд, мамографія іт.п.)
 Тепер декілька важливих слів про самі захворювання. Отже, захворювання молочних залоз є одним з найбільш значущих патологій у жінок не тільки через високу частоту і серйозність, але також і через особливе ставлення жінок до молочних залоз.
 Головна біологічна функція цієї залози - вироблення молока (лактація) для вигодовування новонародженої дитини. Також молочні залози мають найбільше соціальне значення як символ материнства, жіночності та сексуальної привабливості.
 На сьогоднішній день багато жінок знають про існування пухлин молочної залози, завдяки численним публікаціям у газетах, журналах, обговорень проблеми на телебаченні і радіо. Однак більшість з них не обізнані про основні факти, що стосуються цих захворювань: як часто і чому вони виникають, якими є ранні ознаки і симптоми пухлин, які методи лікування застосовуються і наскільки вони ефективні.
 Ті чи інші форми пухлин молочної залози (а їх понад 30 видів) можуть зустрічатися у половини жіночого населення (тобто у кожної другої жінки старшої 30 років). На щастя, переважна більшість їх доброякісні і не загрожують здоров'ю. Злоякісні пухлини (у тому числі рак) зустрічаються в десятки разів рідше, але все ж є провідною онкологічною патологією у жінок старших 40 років. Досить сказати, що у світі щорічно реєструється більше 1 млн. нових випадків раку молочної залози, а в Україні - понад 20 тис. Важливо доповнити що дана проблема з кожним роком "молодіє", тобто хворіють жінки і в молодшому віці.Тому надважливо пам"ятати про необхідність профілактичних оглядів, які дають змогу в більшості випадків попередити розвиток захворювання.  Відзначаються також деякі інфекційні захворювання, а також ряд процесів, що є наслідком травм і (або) обмінних порушень.
 Більшість доброякісних захворювань молочних залоз відноситься до мастопатії. За визначенням ВООЗ мастопатія молочної залози це фіброзно-кістозна хвороба, що характеризується широким спектром проліферативних і регресивних змін в молочній залозі з ненормованим співвідношенням епітеліальних і сполучно-тканинних елементів.  Мастопатія це дуже поширене захворювання. Частота мастопатії становить 30-43% від усього жіночого населення, а за наявності гінекологічної патології - 55%. Необхідно підкреслити, що в  більшості випадків мастопатія- це вторинна відповідь молочних залоз на вже наявні гормональні порушення в організмі.

 Розрізняють такі види мастопатій:
 I. Дифузна фіброзно-кістозна мастопатія, що характеризується наявністю змін у всьому обсязі молочної залози або в його більшій частині:
  • з переважанням залозистого компонента (аденоз)
  • з переважанням фіброзного компонента
  • з переважанням кістозного компонента
  • склерозуючий аденоз
  • змішана форма
 II. Вузлова фіброзно-кістозна мастопатія, що характеризується змінами в молочній залозі які призводять до появи змін носять локальний характер (локалізована фіброзно-кістозна мастопатія, фіброаденома, кіста, внутрішньопротокова паппілома, гінекомастія).

 Також до доброякісних захворювань молочних залоз відносяться: плазмоцитарний мастит, мастит, туберкульоз молочних залоз, гематоми (крововиливи) молочної залози, жировий некроз (стеатогранулема або Ліпогранулеми) та ін.
  Але самим грізним захворюванням є рак молочних залоз - найбільш поширений вид злоякісних пухлин у жінок в нашій країні і є однією з найбільш серйозних проблем онкології та охорони здоров'я. За формою росту пухлини розрізняють вузлові і дифузні.
 Діагностика вузлових форм пухлин полегшується завдяки наявності характерних ознак. Крім ущільнення без чітких меж, що визначається в молочній залозі, найбільш частим симптомом є обмежена зміщуваність цього ущільнення щодо навколишніх тканин, зв'язок його з підшкірною клітковиною і шкірою, зморщування або втягнення її над пухлиною- ознаки відомі спеціалісту.
 При дифузних формах пухлини дуже часто на передній план виступають зміни в шкірі молочної залози і в грудній стінці: потовщення, набряк, посилення судинного малюнка шкіри, почервоніння її і підвищення температури.   Найбільш часті  симптоми при раку молочної залози:
  • вузол або велике ущільнення в молочній залозі, виявлене при самообстеженні, зазвичай безболісне, тверде з неправильними краями,
 • вузол або великий утвір в пахвовій ямці
 • зміна величини або форми молочної залози
 • виділення з соска, зазвичай кров'янисті або прозоро-жовті, можуть виглядати як гній
 • шкіра на молочній залозі, включаючи сосок або ареолу, зміненого кольору, поверхня схожа на апельсинову шкірку
 • почервоніння
 • виражені вени на поверхні молочної залози
 • можливо (при прогресуванні захворювання) поява виразки на шкірі
 • зміна виду або чутливості соска, втягнутий сосок (ретракція молочної залози), збільшення або свербіж
 • всі зміни в молочній залозі несиметричні
 • біль у кістках
 • втрата ваги
 • набряк руки
 • біль у молочній залозі

 Перераховані вище ознаки зовсім не означають, що у хворої злоякісна пухлина. Вони нерідко зустрічаються і при доброякісних. Судити про характер процесу може тільки лікар. Діагностика захворювань молочних залоз проводиться на підставі аналізу даних анамнезу і скарг пацієнтки, огляду та пальпації молочної залози, а також результатів спеціальних методів дослідження, в тому числі різного роду біопсій, рентгенографії молочних залоз (мамографії), термографії і ультразвукового дослідження. Залежно від причини хвороби і її стадії мамолог призначає лікування. При мастопатіях, як правило, найголовніше - «привести в належний стан» гормональний статус. Наприклад, якщо біль в грудях є наслідком «збоїв» у роботі яєчників, важливо ліквідувати цю проблему.
 На початкових етапах мастопатій цілком можна обмежитися спеціальними гелями і кремами, які знімають біль, та фітозборами, які налагоджують  гормональний баланс. До того ж на ранніх стадіях мастопатії успішно можна використовувати гомеопатичні препарати. Але призначати лікування повинен тільки лікар, попередньо провівши діагностику! Він може призначити курс вітамінотерапії або йодовмісних препаратів. Але в деяких випадках навіть на початковій стадії хвороби не обійтися без гормональних ліків. Що стосується вузлової форми мастопатії, то, на жаль, тут рідко обходяться без оперативного втручання.

 Усі лікувальні заходи, які використовуються при лікуванні раку молочної залози, поділяються на місцеві (операція і променева терапія) і системного впливу (хіміотерапія, гормонотерапія, імунотерапія). Вибір конкретної «комбінації» або «комплексу» лікувальних заходів визначається цілою низкою умов, у тому числі стадією раку, мікроскопічною будовою пухлини, численними біохімічними показниками, віком хворої та іншими ознаками. Тому план лікування визначає не один фахівець онколог-хірург, а ціла «команда», що включає радіолога, хіміотерапевта, ендокринолога і іноді лікарів інших спеціальностей.
 При такій поширеності мастопатії і раку молочної залози, стає зрозумілим, що відвідувати фахівця (маммолога) для контролю стану молочної залози вкрай важливо, і ось за яким графіком:
 • до 35-40 років: УЗД, огляд у лікаря - 1 раз на рік, мамографія - при показаннях
 • 40-50 років: УЗД, огляд - 1 раз на рік, мамографія - 1 раз на 2 роки
 • від 50 до 70 років: всі обстеження - 1 раз на рік • після 70 років - за бажанням (якщо до цього не було ніяких проблем з грудьми)
 Оптимальними термінами для оцінки стану молочних залоз слід вважати першу фазу менструального циклу, точніше - до 7 - 8 днів після закінчення місячних. На завершення хотілося б підкреслити: раннє виявлення захворювань молочних залоз, що можливо зазвичай при профілактичних оглядах жінок, найчастіше дозволяє  вберегтися  від масивних хірургічних втручань і зберегти молочну залозу.

 Читати про інші гормональні порушення:
 Аменорея
 Безпліддя  
 Гіпертонус матки  
 Гормональні порушення  
 Захворювання шийки матки  
 Кіста матки  
 Кіста яєчника  
 Коричневі виділення  
 Маткові кровотечі  
 Міома матки  
 Порушення менструального циклу  
 Олігоменорея  
 Полікістоз

Наверх