Приватна жіноча консультація

Довідник: Захворювання

Дисменорея

Хто з жінок не скаржився на погане самопочуття під час «критичних днів»? У деяких біль такий сильний, що вони не можуть працювати, а часом і просто адекватно міркувати. Жінки і дівчата повинні знати - біль під час місячних не є нормою,- а захворюванням. І називається воно- дисменорея.

      Дисменорея
  Дисменорея- це поширене порушення менструальної функції, яке проявляється болючими менструаціями, загальним поганим самопочуттям, нудотою, слабкістю, головним болем, діареєю і непритомністю. Дисменорея буває первинною і вторинною.

     Первинна дисменорея
  Первинна дисменорея, як правило (але не завжди), спостерігається у дівчаток, дівчат на самому початку менструації і пов"язана з періодом статевого дозрівання. Основною причиною первинної дисменореї вважається порушення синтезу простагландинів, підвищений вміст яких  викликає скорочення м'язів матки і її артерій, знекровлення органу і наступний біль внизу живота. Первинна дисменорея, не пов'язана з органічними захворюваннями, найчастіше характерна для легко збуджуваних, нервових дівчат і жінок. Пік  частоти дисменореї припадає на час остаточного становлення менструальної функції і формування овуляторного менструального циклу, тобто на 17-18 років.  Дисменорея є сигналом про порушення в органах і системах організму, що забезпечують і контролюють процес відторгнення ендометрію.

   Зверніть увагу: важливу роль у формуванні дисменореї відіграє спадковість - у 30% хворих матері страждали дисменореєю.

     Діагностика первинної дисменореї
  Діагностика первинної дисменореї можлива тільки після ретельного гінекологічного огляду та відповідного інструментального дослідження, які дозволяють виключити органічну патологію тазової області і таким чином відрізнити первинну і вторинну дисменорею. Поетапне виключення органічної патології вимагає гінекологічного дослідження, інфекційного та цитологічного скринінгу, УЗД органів малого тазу та черевної порожнини, біохімічні та клінічні аналізи крові і сечі, обстеження по тестам функціональної діагностики, за показами - гістероскопії, а також ЕЕГ(електроенцефалографія), консультування суміжних спеціалістів. У важких випадках можливе застосування лапароскопії.

   Лікування первинної дисменореї:
 Використовують:
  - Інгібітори синтезу простагландинів;
  - Спазмолітики, анальгетики;  
  - Гомеопатичні засоби;
  - Фітопрепарати;
  - Седативні засоби;
  - Рефлексотерапія (акупрессура, голкорефлексотерапія тощо);
  - Лазеротерапія;
 - Лікувальна фізкультура, дихальна гімнастика, йога, нормалізують кровообіг і    функціональну активність органів малого тазу;
  - Гормонотерапія. (при лікуванні первинної дисменореї необхідно коригувати            гормональний статус пацієнток)

    Запам"ятайте! Дисменорея часта і серйозна гінекологічна патологія. Вона вимагає ретельного з'ясування причин її появи для проведення ефективного лікування та відновлення не тільки нормального репродуктивного, а й психосоматичного стану пацієнток.

      Вторинна дисменорея зазвичай зустрічається у дівчат і жінок більш старшого віку, проявляючись хворобливими спазмами внизу живота, які починаються, як правило, за кілька днів або навіть за два тижні до настання менструації. Характерна приступоподібність болю і його різна інтенсивність.

     ФАКТ: дисменорея відзначається у 31-52% жінок, при цьому у частини з них ця патологія призводить не тільки до втрати працездатності, а й до зміни психосоматичного статусу.

    Причини вторинної дисменореї:
  - Генітальний інфантилізм;
  - Вади розвитку статевих органів;
  - Ендометріоз;
  - Запалення органів малого тазу;
  - Злуки після оперативних втручань;
  - Пухлини статевих органів;
  - Внутрішньоматкові контрацептиви ( зокрема недотримання рекомендацій щодо термінів їх використання, інфікування або запальні процеси в період носіння ВМК) 
  - Розширення тазових вен та інші.

      Діагностика та лікування вторинної дисменореї
   Діагностика та лікування вторинної дисменореї тісно пов'язані з виявленням і усуненням її причин. У деяких випадках достатньо пройти курс лікування від прихованих інфекцій і запальних захворювань або видалити внутрішньоматкову "спіраль". Іншим жінкам може знадобитися операція для видалення поліпів, кіст або фіброміом тіла матки, а також поєднання хірургічного втручання і гормональної терапії, а якщо потрібно вилікувати ендометріоз. Взагалі ж методи діагностики вторинної дисменореї включають посів матеріалу, взятого з шийки матки і піхви, УЗД малого тазу, гістеросальпінгографію, гістероскопію, лапароскопію і т.д.

  ВАЖЛИВО ЗНАТИ! Головною помилкою самих дівчат та жінок з хворобливими менструаціями є їх тривале самолікування знеболюючими засобами без втручання фахівця-гінеколога.

 Отже радимо Вам не проводити над собою експериментів, найпростіше вирішення цієї проблеми - звернутися до  лікаря за порадою. Потурбуйтесь за себе завчасно!
 
 Запис на прийом до гінеколога за  телефонами   067 745 60 05 

Наверх