Приватна жіноча консультація

Довідник: Захворювання

Вірус герпесу (або вірус простого герпесу)

Звідки береться вірус герпесу? Інфекція викликається вірусами простого герпесу першого та другого типу (ВГЛ 1/2- вірус герпесу людини 1-го та 2-го типу) і вражає слизові та шкірні покриви. Передається трансплацентарно (від матері до плоду), контактно-побутовим шляхом і при статевих контактах, тобто не є інфекцією, яка передається виключно статевим шляхом. Герпес геніталій може протікати типово і атипово; бути вродженим, гострим, хронічним, рецидивуючим. Ураження зовнішніх статевих органів можуть бути вираженими, а можуть і не проявлятися.

      Як розвивається вірус?
 Інкубаційний період вірусу триває від 2 до 5 днів, переходить в стадію розвитку хвороби, яка зазвичай триває до 2-4 днів з появою герпетичних елементів і супроводжується місцевими симптомами - сверблячкою, печінням, пощипуванням, відчуттям приливу крові в області ураження. Далі відбувається згасання проявів захворювання з поступовим утворенням кірочки. Ця стадія зазвичай триває 5-10 днів, а якщо приєднується вторинна гнійно-септична інфекція, загоєння ускладнюється і протікає більш тривало. Через 1-2 тижні герпетичні ураження зникають безслідно. Інфікування в стадії розвитку хвороби найбільш небезпечно для оточуючих.

     Що провокує герпес?
 Найчастіше рецидиви і загострення відбуваються на тлі переохолоджень, менструацій, перегріву, впливу ультрафіолетових променів, стресів, а також інших факторів, які значно послаблюють імунну систему. Частота рецидивів буває різною - від 1 разу на кілька років до щомісячних проявів. Щомісячні загострення або тривалі загоєння свідчать про перебіг хвороби на тлі вираженого імунодефіциту. За спостереженнями медиків часті рецидиви супроводжуються сильними негативними відчуттями і важко переносяться хворими, у них розвиваються нервове виснаження і невротичні стани. Такі хворі спочатку стають постійними відвідувачами дерматовенерологічних кабінетів або жіночих консультацій, потім, внаслідок низької ефективності традиційної терапії, вони не довіряють лікарям і займаються самолікуванням, яке ще більше ускладнює ситуацію. Часті рецидиви вірусу змінюють імунологічну реактивність організму і можуть сприяти розвитку алергії.

     У чому небезпека вірусу?
 На жаль, вірус герпесу, як і вірус папіломи людини, відіграє не останню роль у розвитку раку шийки матки. Тривало існуючи в клітинах шийки матки, віруси призводять до мутацій, які в свою чергу є основою для появи ракової клітини.

    Чи можна вагітніти при ВПГ?
 Жінок з будь-якими хронічними проявами генітальної інфекції герпесу слід віднести до групи високого ризику з невиношування вагітності та виникнення перинатальних порушень. Для недопущення передачі вірусу від матері плоду, вагітність допустима лише після специфічного лікування герпесу геніталій і досягнення стійкої ремісії.

Вагітність необхідно переривати при наступних умовах:

 • при генералізації герпетичної інфекції;
 • при тяжкому перебігу або частих рецидивах герпесу;
 • при ознаках відшарування хоріона і появі кров'янистих виділень;
 • при неефективності терапії.

 Переривати вагітність слід тільки після ліквідації гострої фази хвороби, інакше можлива генералізація інфекції. Несприятливий вплив герпесу на плід полягає в його ролі у виникненні вад плоду і токсичної дії на плід.

     Як уникнути вірусу герпесу і як його лікувати?
 Існує багато методик лікування герпетичної інфекції та досягнення у пацієнта більш менш стійкої ремісі їз використанням препаратів противірусної дії.
 Єдиний відомий засіб специфічної профілактики герпесу і досягнення стійкої ремісії - герпетична вакцина в поєднанні з імунореабілітацією. Вакцинація повинна бути проведена відповідно до показань і закінчена за 2 місяці до передбачуваної вагітності (якщо мета лікування- вагітність) і не проводиться під час вагітності.
 Тим не менше у всіх випадках клінічних проявів рекомендована консультація вузького спеціаліста.

   Читати про інші захворювання, що передаються статевим шляхом:

  •  вірус папіломи людини
  •  гарднерельоз
  •  кольпіт
  •  лікування спайок
  •  молочниця
  •  статеві інфекції і безпліддя
  •  приховані інфекції
  •  уреаплазмоз
  •  цервіцит
  •  цистит 

Наверх