Приватна жіноча консультація

Довідник: Захворювання

Ерозія шийки матки

Ерозія шийки матки

Матка - орган, які робить жінку жінкою, а шийка матки це вхідні двері, в які готові увірватися головні вороги жіночого здоров'я. Щоб залишатися здоровою, ці двері потрібно ретельно захищати


  Ерозія шийки матки це спрощений і узагальнений термін, загальна назва різної патології слизової оболонки шийки матки.При появі ерозії шийки матки нормальний плоский багатошаровий епітелій зовнішньої частини шийки матки заміщається циліндричними клітинами з шийкового (цервікального) каналу,- чого бути не повинно. Це доброякісний процес, який з часом і при певних умовах може стати причиною раку шийки матки.
Розрізняють справжню і несправжню ( псевдо-) ерозію шийки матки. Перша зустрічається відносно рідко і являє собою садно ( рану),- невелике механічне пошкодження, яке в нормі загоюється через 1-3 тижні. У більшості випадків, коли гінекологи говорять про «ерозію шийки матки»- вони, як правило, мають на увазі псевдоерозію або ектопію. І такий діагноз в останні роки ставиться кожній другій жінці репродуктивного віку. А після 40-ка мало не у кожної ліпшої. І хоча тепер ви знаєте, що під ерозією шийки матки розуміється найчастіше псевдоерозія або ектопія, для простоти сприйняття ми таки продовжимо називати хворобу ерозією.


ФАКТИЧНО: ерозія шийки матки посідає перше місце серед інших гінекологічних хвороб

  Симптоми
У власника псевдоерозії шийки матки немає яскраво виражених симптомів - у жінки нічого не болить, температура в нормі і всі функції організму зовні ніяк не порушуються, і можна сміливо казати щожінку нічого не турбує.Тому якщо жінка відвідує лікаря-гінеколога рідко або нерегулярно, то процес утворення ерозії вона, швидше за все, пропустить разом з шансом вилікувати її на початкових етапах. А заодно і втратить можливість запобігти більш зловісним захворюванням, наприклад, злоякісним. І все-таки є декілька ознак, які в рідких (виділимо це слово) випадках, можуть вказати на ектопію. Зрідка ерозія проявляється рясними слизовими виділеннями з піхви протягом всього менструального циклу, тобто не повязані з овуляцією. Також, рідко при ерозії можуть турбувати біль і кров'янисті виділення під час або після статевого акту.( так звані "контактні" кровомазання)
 Найчастіше ерозія шийки матки виявляється лікарем при гінекологічному огляді проведеного за допомогою піхвових дзеркал.

Небезпеки ерозії
 Логічно поцікавитися, що ж такого страшного в ерозії шийки матки, якщо нічого при цій "болячці" не болить і не турбує. На жаль, по-перше, ерозія сама по собі вже говорить про порушення в організмі (прихованих інфекціях, запаленнях і т.д.) - адже на порожньому місці вона виникнути не може, а по-друге, ця недуга може стати причиною більш неприємних захворювань - наприклад, дисплазії або раку шийки матки.

БЕЗЗАПЕРЕЧНИЙ ФАКТ:  тисячі пацієнток хворих на рак шийки матки щороку - ось результат відсутності лікування ерозії! Кожного дня в Україні від раку шийки матки помирає до 6 жінок переважно працездатного віку від 20 до 45 років і кожного року виявляються близько п"яти тисяч нових випадків захворювання на РШМ. За даними міжнародного агенства по вивченню раку, щороку в світі реєструється до 500 000 нових випадків раку шийки матки та близько 300 000 жінок помирає від нього. За даними Національного канцер- реєстру, щороку в Україні помирає від РШМ близько 2300 жінок. Рак шийки матки займає друге місце серед злоякісних захворювань жінок у всьому світі після раку молочної залози. Така невтішна статистика.... але така дійсність. 


 Причини ерозії шийки матки  
Отже, ерозія шийки матки має багато причин для виникнення. Однією з них - і найчастішою - є так звані інфекції, які передаються статевим шляхом ( І П С Ш) : хламідіоз, трихомоніаз, уреаплазмоз, мікоплазмоз, вірус папіломи людини, вірус простого герпесу та ін Справа в тому, що хронічно протікаюча прихована інфекція змінює властивості епітеліальних клітин. Клітини починають швидше ділитися і поширюватися, викликаючи ерозію шийки матки. Дисбактеріоз піхви і запальні захворювання жіночої статевої системи також часто провокують патологію. Ранній початок статевого життя так само може стати причиною ерозії шийки матки. Причина тут в тому, що слизова оболонка жіночих статевих органів остаточно дозріває до 20-24 років. Пологи, аборти та інші травматичні впливи також можуть призвести до виникнення ерозії шийки матки через механічне пошкодження слизової. І, нарешті, порушення менструального циклу внаслідок проблем із гормональним фоном теж можуть стати причиною ерозіі шийки матки.
Сьогодні загальновизнаним, науково підтвердженим є факт вірусного походження раку шийки матки. Інфекційну природу раку даної локалізації довели понад чверть століття тому, але по праву гідно оцінили відкриття німецького вченого. професора Геральда цур Гаузена лише в 2008 році, за що і здобув Нобелівську премію в галузі медицини і фізіології.
Доведено, що вірус папіломи людини (ВПЛ) призводить до трансформації епітеліальних клітин шийки матки в передраковий стан- дисплазію, яка, за певних умов може зпрогресувати в рак. Основним фактором злоякісної прогресії ПВ інфекції є тип вірусу. Інфікування може відбутися одразу декількома типами ВПЛ.

 такий вигляд вірусу папіломи людини в електроннму мікроскопі.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ: Папіломавірусна інфекція є найпоширенішою серед інфекцій, які передаються статевим шляхом. Способи зараження( статевий, побутовий, під час пологів, мед. маніпуляцій) зумовлюють її потенційну небезпеку для кожної людини.

ФАКТ: за останніми даними, середній вік жінок, схильних до патології шийки матки від 18 до 24 років. Спостерігається тенденція до зниження віку жінок хворих і на рак  шийки матки. Це пов"язано безсумнівно із раннім початком статевого життя і його нестабільністю, нехтуванням правил безпеки.В групі ризику переважно жінки з великою кількістю статевих партнерів, але зараження ВПЛ може відбутись і при першому статевому контакті.

Діагностика
 Ерозію шийки матки лікар-гінеколог може виявити неозброєним оком при здійсненні гінекологічного огляду за допомогою піхвових дзеркал. А от далі дуже важливо діагностувати причину ерозії шийки матки. Адже, як ми вже з'ясували, ектопія - це, як правило, наслідок іншого захворювання. Досвідчений гінеколог обов'язково проведе бактеріологічне і цитологічне дослідження, тобто візьме аналіз на наявність інфекцій, що викликають патологію шийки матки і мазок епітеліальних клітин шийки матки. Основним завданням цитологічного  методу дослідження є виявлення на етапі первинного огляду хворих з фоновою та передпухлинною патологією.  Потім необхідно провести дослідження епітелію шийки матки під мікроскопом - кольпоскопію. Цей метод дозволяє одноразово детально вивчити структуру епітелію і виявити місця патологічних змін. Після кольпоскопії при потребі проводиться біопсія - аналіз, що дозволяє з'ясувати наявність або відсутність злоякісного переродження клітин епітелію. У деяких випадках для встановлення причини ерозії шийки матки може знадобитися аналіз крові на рівень гормонів яєчників і гіпофіза. Докладна, точна діагностика практично гарантує якісне лікування.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ! Будь-яка патологія шийки матки при тривалій відсутності лікування може призвести до раку шийки матки.І навпаки- жінка яка регулярно ( мається на увазі хоча би двічі на рік) проходить огляд у лікаря гінеколога однозначно не має шансу потрапити до тієї групи жінок які формують сумну статистику онкозахворювань шийки матки.

  Методи лікування.
Лікування ерозії шийки матки починається з усунення її причин. Як ви розумієте, якщо причина ерозії в хламідіозі, можна скільки завгодно її «припікати», але без лікування інфекції, все буде марно. Коли причина усунена, можна лікувати і самі осередки ерозії і тут активно застосовується кілька методів:

 Метод хімічної коагуляції - обробка шийки матки спеціальним лікарським препаратом, який знищує неправильний циліндричний епітелій і викликає муміфікацію тканин в осередку ураження. При лікуванні цим методом застосовується суміш різних кислот. Це найбільш ощадне безкровне і безболісне лікування ерозії шийки матки, але, на жаль важко застосовне при великих вогнищах ерозії. Після хімічної коагуляції пацієнтці слід пройти курс відновлення слизової оболонки шийки матки.Важливо зазаначити що даний метод є вибірковим і може підходити тільки деякій групі жінок з неускладненими ерозіями шийки матки.

 Діатермокоагуляція або випалювання вогнища ерозії електричним струмом.
Цей метод застосовується досить широко і дає хороший результат. Однак у нього є свої недоліки -  болючість, і ускладнення у вигляді кровотечі в момент відторгнення струпа. Після діатермокоагуляції на шийці матки неминуче рубцювання і подальша деформація органу, тому жінкам, які не народжували цей метод не рекомендується.


Кріодеструкція - заморожування ерозії рідким азотом.
Ефект такий же як при діатермокоагуляції, але процедура менш болісна, має ​​менше побічних ефектів. Метод дуже ефективний - 85-90%, але й у нього є свої недоліки. Наприклад, при кріодеструкціі навіть самий досвідчений гінеколог не може з високою точністю контролювати глибину промерзання тканин. Ще один мінус цього методу - тривалий відновлювальний період, коли жінці, яка перенесла лікування кріодеструкцією, протягом перших трьох місяців після операції забороняється купатися, а також вести інтимне життя. Крім того, кріодеструкцію не можна застосовувати для лікування пацієнток які вже народжували , а також при наявності гострих інфекцій і запальних захворювань статевих органів. Небажано застосовувати цей метод повторно - високий відсоток ускладнень і побічних ефектів.

Лазерокоагуляція - вплив лазером. Сучасний, практично безболісний і найбільш ефективний метод лікування ерозії шийки матки. Найголовніша перевага лазерокоагуляції перед усіма іншими методами лікування - строго дозований вплив лазерного променя на вогнище ерозії. Лазерні технології практично виключають ризик інфікування під час лікування. Після лазерокоагуляції оброблені поверхні швидко гояться, а рубці не з'являються. Даний метод показаний родившим жінкам.

Радіохірургія - це сучасний нетравматичний метод розрізу і коагуляції м'яких тканин без їх руйнування. Радіоніж ріже за допомогою радіохвиль, а отже, травуваннятканин  та кровотечі не відбувається. За рахунок цього і загоєння відбувається швидко. Крім того, метод фактично повністю безболісний. Ще один важливий плюс методу - відсутність на шийці матки рубців після лікування, а значить, цей метод показаний  жінкам які вже нарожджували. Ну і, нарешті, на відміну від інших методів, радіохвильової метод дозволяє взяти з органу матеріал на гістологію ( біопсію), що неймовірно важливо для своєчасного виявлення та запобігання ракових захворювань шийки матки.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ! Ерозія шийки матки не проходить сама. Її можна тільки вилікувати.

Профілактика
Ерозія шийки матки дуже поширене захворювання. Щоб уникнути його, потрібно вести правильний, можна сказати, бездоганний спосіб життя і бути  уважною до свого жіночого здоров'я:  застерігатися за допомогою презервативу з неперевіреними статевими партнерами, своєчасно лікувати всі захворювання статевих органів і підтримувати імунітет і гормональний фон в нормі. Обов'язково раз на півроку відвідувати гінеколога, щоб розпізнати хворобу на ранній стадії і уникнути ускладнень.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ! Якщо одного разу вам ставили діагноз «ерозія шийки матки», то регулярне обстеження у гінеколога повинно стати вашим золотим правилом.

Запис на прийом до гінеколога по телефону     067 745 60 05 
 Бережіть своє здоров"я!

Наверх