Приватна жіноча консультація

Довідник: Захворювання

Аменорея

 Аменорея- це не самостійне захворювання, а один із  проявів захворювання як місцевого так і загального характеру, може виникати з різноманітних причин зокрема від використання деяких лікарських препаратів, або внаслідок неблагоприємних екологічних факторів і т. ін.

Не хвороба, а стан
Аменорея- це відсутність менструацій впродовж півроку і більше. Лікарі визначають аменорею не як хворобу, а як стан організму, що відхиляється від норми, оскільки у здорової жінки менструації мають бути регулярними і періодичними. Відсутність місячних або фізіологічна аменорея є нормою у вагітних і годуючих жінок, у не статевозрілих дівчаток і у жінок в клімактеричному періоді. У інших випадках треба з'ясувати причину аменореї і пройти лікування. Затримку місячних у дівчат 15-17 років лікарі називають первинною аменореєю, а ось перерва в циклі, що встановився, - це вже аменорея вторинна.Вторинні ознаки

Окрім відсутності менструацій, при аменореї можуть виникати непліддя, ожиріння, вегетативна дисфункція і надлишок андрогенів, який веде до підвищеного оволосіння за чоловічим типом, появою акне, підвищенням жирності шкіри.

Причини аменореї
- патологія гормональної функції яєчників (яєчникова аменорея);
- ураження гіпоталамусу (гіпоталамічна аменорея);
- дисфункція гіпофізу (гипофізарна аменорея);
- при вродженій відсутності матки, а також після абортів, ускладнених пологів і так далі (маткова аменорея).
- інфекції (тиф, сепсис, малярія, туберкульоз легенів);
- психічні розлади;
- вроджена патологія органів репродуктивної системи;
- захворювання ендокринної системи;
- різноманітні жорсткі дієти;
- інтенсивні розумові або фізичні навантаження, сильні стреси.

Усі перераховані причини можливі тільки при істинній аменореї. Але зустрічається ще і аменорея несправжня (криптоменорея) . При несправжній аменореї циклічні зміни в яєчниках, в матці і в усьому організмі є, а менструальних виділень немає. Причиною цього може бути механічна перешкода в області шийки матки, відсутність піхви або отвору в невинній пліві, а також зарощування каналу шийки матки і інше.

 ВАЖЛИВО ЗНАТИ! Більшість форм аменореї загрожують непліддям, тому при перших же збоях в менструальному циклі потрібно негайно звертатися до лікаря для своєчасного виявлення причини порушення та лікування.

Діагностика
Діагностика аменореї це складний процес, обумовлений множинністю причин захворювання. Для постановки діагнозу потрібний детально зібраний анамнез, ретельне обстеження, проведення тестів функціональної діагностики (ректальна температура, цитологія вагінального мазка, визначення наявності симптому зіниці та кристалізації шийкового слизу), біопсія ендометрію, спеціальні методи дослідження (ЕЕГ, вивчення кольорових полів зору, рентгенографія області турецького сідла, пневмоперитонеум, генікографія), гормональні і генетичні методи дослідження. Як і у випадках з іншими захворюваннями, при аменореї,  діагноз - це половина шляху до вирішення проблеми.

Лікування аменореї
Щоб вилікувати аменорею, треба, передусім, встановити і усунути її причину. При терапії аменореї, пов'язаної з гіпофункцією гіпофіза і яєчників, застосовують гормональну терапію. Лікування грунтується на стимуляції гіпоталамо-гіпофізарної системи після її тимчасової блокади комбінованими эстрогено-гестагенними засобами. Циклічна гормонотерапія не завжди відразу призводить до менструальної реакції і такі курси лікування необхідно повторювати. При первинній аменореї лікування розпочинають з введення естрогену впродовж декількох місяців і контролюють терапію тестами. Під дією цих гормонів відбувається розвиток статевих органів і вторинних статевих ознак. При всіх аменореях гіпоталамо-гіпофізарного генезу показані препарати, що чинять пряму дію на овуляцію. Гормональне лікування необхідно поєднувати з фізіотерапією (зокрема лазеротерапією). Важливою і неодмінною умовою одужання є також повноцінне харчування, нормалізація режиму дня, усунення або зменшення стресових ситуацій, помірні фізичні навантаження, лікування інфекційних і соматичних захворювань, детоксикація організму і хороший відпочинок.

 ВАЖЛИВО ЗНАТИ! Протікання і прогноз терапії аменореї залежать від її причини. При гіпоталамо-гіпофізарній причині аменореї поява менструацій впродовж 6 місяців відмічена у 99% пацієнток, особливо після корекції маси тіла. 

Записатись на консультацію можна за телефоном:

 067 745 60 05 

Не зволікайте із  прогресуванням захворювання, вчасно звертайтесь до лікаря.
Ми завжди раді надати Вам кваліфіковану допомогу!

Наверх